Ārstniecības pienenes

Par pieneņu dziednieciskajām īpašībām zināja jau senie grieķi. Šis augs plaši tika lietots arī arābu medicīnā – senatnē plašā pieneņu izplatība dabā tika uzskatīta par debesu zīmi, un cilvēki jau toreiz augstu vērtēja šā auga labvēlīgo ietekmi uz cilvēka organismu.

Pienene ir ļoti izturīgs, rūgtvielam bagāts augs. Īsts dzīvības eliksīrs. Dziednieciskiem nolūkiem izmanto visu augu. To lapās un ziedos ir C, A, B1 vitamīni, dzelzs, kālijs, fosfors, kālijs, nātrijs, magnijs, miecvielas, gļotvielas,  cukuri, olbaltumvielas, minerālvielas, karatinoīdi, flavonoīdi. Saknēs, ir minerālvielas, rūgtvielas, organiskas skābes, inulīns (līdz 40%), flavonoīdi. Saknēs insulīns ir vairāk rudenī. Pienenēs ir līdz 5% proteīni.

Pienene palīdz izvadīt no organisma sārņus, attārpot, atbrīvo no vasarraibumiem, spēcina organismu, veicina kuņģa darbību un piena sekrēciju, ārstē ādas slimības, izmantojama, žultsakmeņu un žultsceļu ārstēšanai ārstēšānai, uzlabo aknu un nieru funkcijas.

Pieneņu ārstnieciskā iedarbība

Saknēm un lapām: žutsdzenoša, urīndzenoša, nomierinoša, atkrēpošanu veicinoša, antialerģiska, temperatūru pazeminoša, pretsklerotiska, atslābinoša, prettārpu, stimulē laktācijas procesus. Spēj palielināt žults sekrēciju līdz pat 4 reizēm. Veicina atjaunošanās procesus pēc insultiem. Labvēlīgi iespaido ūdens – sāls apmaiņas procesus organismā. Veicina kaitīgo vielu izvadīšanu no organisma, palīdz pie aknu toksiskiem bojājumiem. Uzbudina apetīti un uzlabo ādas vispārējo stāvokli. Tautā parasti pieneņu saknes vispirmām kārtām izmanto kā aknu zāles. Labvēlīgi iespaido saistaudus, pastiprina asinspieplūdi, uzlabo stipri novārdzinātu cilvēku pašsajūtu.

Lapu sulai piemīt vispārspēcinoša iedarbība, ieteicama pie kuņģa iekaisuma, kad ir pazemināts skābes līmenis. To izmanto kā vieglu atslābinošu līdzekli pie hroniskiem aizcietējumiem un kā žultsdzenošu līdzekli pie aknu un žultspūšļa saslimšanām. Iespaido elektrolītu apmaiņu organismā, veicina locītavu sāpju mazināšanos pie podagras. Lieto kā sviedrējošu, temperatūru pazeminošu un urīndzenošu līdzekli. Barojošām māmiņām palielinās piena daudzums.

 

Pielietojums

Lapu sula. Svaigas lapas mērcē koncentrētā sālsūdenī 20-30 min. Noskalo ar vēsu ūdeni un blanšē ar verdošu ūdeni. Samaļ, atdala sulu. Sulu šķaida ar ūdeni
attiecībā 1:1 un vāra 2-3 min. Lieto pa ¼ glāzei 2 reizes dienā 20 min. pirms ēšanas. Parasti to dara pavasarī.

Sakņu uzlējums. 1 ēdamk. saknes, 1 glāze ūdens. Vāra uz lēnas uguns 15 min, atdzesē. Lieto siltu, pa 1/3 – ½ glāzes 3 reizes dienā, 15 min. pirms ēšanas. Sakņu uzlējumu iesaka pie furunkulozes, ādas izsitumiem un citiem iekaisumiem kas saistīti ar vielu maiņas traucējumiem.

Kaltētas saknes. Saknes samaļ. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā. Pēc garšas tās ir rūgtas, tāpēc nesakiošļā. Var lietot kopā ar medu vai saldu sīrupu. Lieto aterosklerozes profilaksei.

Ziedu sīrups. 4 saujas ziedu aplej ar aukstu ūdeni un uzvāra. Nostādina siltā vietā nakti. No rīta nolej šķidrumu, pievieno cukuru un vāra līdz vēlamajai konsistencei. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Ziedu medus. Recepte nr. 1.  200 g ziedus aplej ar 1,5 litriem verdoša ūdens, vāra apt 1 st.. Diennakti nostādina. Caurdurī atdala ziedus no šķidruma. Ziedus izmet. Pievieno 2 citronu sulu, 1kg cukura. Lēni vāra līdz sabiezē. Sapilda burkās. Glabā vēsā vietā. Ziemā lieto pie tējas saaukstēšanās gadījumos un gremošanas procesu regulēšanai.

Recepte Nr. 2. Sagatavo 350 pieneņu galviņas. Tās nomazgā un ieliek 1 litrā auksta ūdens un uz lēnas uguns vāra 1 stundu. Pēc tam notecina caurdurī, ziedus izmet. Zaļganajā šķidrumā ieber 1 kg cukura un atkal uz lēnas uguns vāra apmaisot 1 stundu. 15 minūtes pirms vārīšanas beigām pielej 1 citrona sulu. Tad ļauj nostāvēties vienu dienu, un pieneņu medus ir gatavs.

Organisma attīrīšana izmantojot sulu. Pavasaros ieteicamas organisma attīrīšanas kūres ar pieneņu produktiem. Kursa ilgums ne mazāk kā 4-6 nedēļas. 2 reizes dienā dzer pa 1 ēdamk. pieneņu sulu.

Organisma attīrīšana izmantojot novārījumu. Lai izvadītu šlakvielas, toksīnus no organisma, sešus gramus sasmalcinātas drogas (lapas un sakņu maisījumu) aplej ar glāzi ūdens, vāra 15 minūtes, nostādina 30 minūtes, izkāš, pievieno vārītu ūdeni līdz sākuma stāvoklim un lieto pa ēdamkarotei trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Reimatisma ārstēšana. Pieneņu produktu ārstnieciskie kursi ieteicami reimatisma slimniekiem. Sāpju biežums samazinās un sāpju intensitāte atslābst pateicoties pieneņu labvēlīgai iedarbībai uz saistaudiem.

Cukura diabēts. Uzlējumi ieteicami cukura diabēta slimniekiem, kā līdzeklis kas uzlabo vielu maiņu.

Žultsakmeņi. Ikgadējas pieneņu dziednieciskās kūres bremzē žults akmeņu palielināšanos un jaunu akmeņu veidošanos. Esošos žultsakmeņus tās nešķaida, bet samazina sāpes un koliku draudus.

Ādas izsitumi, psoriāze, vielmaiņas traucējumi. Lieto sakņu uzlējumu (sk. augstāk).

 

Kulinārijā. No jaunajām lapām pavasarī gatavo salātus, zupas, piedevas gaļas ēdieniem, sulu. Dažviet lapas glabāšanai skābē, bet ziedpumpurus marinē un izmanto kaperu vietā. No kaltētām un apgrauzdētām saknēm gatavo kafijas aizvietotāju – dzērienu. Lai lapām mazinātu rūgto garšu tās mērcē vēsā sālsūdenī un tad 5-6 min. vāra.

Pieneņu lapu salāti. 100 g pieneņu lapas, 25 g pētersīļu, 50 g zaļie lociņi, augu eļļa, ābolu etiķis.

Pieneņu lapas mērcē 30 minūtes aukstā un sālītā ūdenī, notecina un sasmalcina, pievieno smalki sasmalcinātus pētersīļu zaļumus un zaļos lociņus. Salātus sajauc ar augu eļļas un ābolu etiķa maisījumu.

Cepti pieneņu pumpuri. Nepieciešama pankūku mīkla un vēl neizplaukuši pieneņu pumpuri.

Pankūku mīklā mērc vēl neizplaukušus pieneņu pumpurus (kauslapas pirms tam jānoņem, citādi ēdiens būs rūgts), strauji apcep sakarsētā eļļā, kamēr bumbiņas kļūst zeltainas. Kārto uz šķīvja un pārkaisi ar pūdercukuru.

Pieneņu kafija. Izrok pieneņu saknes, noskalo, notīra (skrāpējot), sagriež nelielos gabaliņos, apžāvē, tad apgrauzdē (viegli brūnai būs maigāka garša un lielāks ārstnieciskais efekts). Glabā noslēgtā traukā. Pirms lietošanas samaļ tik daudz, cik paredzēts izlietot. Tasītei pietiek ar nepilnu tējkaroti pulvera. Pēc apliešanas notur 4 – 5 min. Pievieno pienu un cukuru.

Pieneņu saknes var jaukt kopā ar cigoriņiem.

 

Kosmētikā

Ziedkātā esošā sula dziedina furunkulus, karbunkulus, kašķi, ēdi, kārpas, kā arī citas ādas saslimšanas.

Pret vasaras raibumiem lieto šādu losjonu: vienu pilnu sauju pieneņu ziedu aplej ar vārošu ūdeni tik daudz, lai ziedi būtu pilnībā apņemti. Ļauj atdzist, tad nokāš un regulāri viegli mitrina ādu ar šo šķidrumu. To var izmantot arī matu skalošanai: tas patiks gaišiem matiem. Pienene stiprina viegli lūztošus, sausus, kā arī taukainus matus. Tā palīdz atbrīvoties no blaugznām. Jābūt piesardzīgam un vispirms jāpārbauda ādas reakcija, nedrīkst lietot šos preparātus pārlieku daudz un spēcīgus izvilkumus — tas var izraisīt ādas iekaisumus vai citas nepatīkamas kairinošas sajūtas.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.