Augu hidrolāti iedarbības veidi ir visdažādākie - ļoti plaši un harmoniski, vai arī to ietekme var būt ļoti dziļa un specifiska. Tas atkarīgs no auga. Hidrolātu pielietošanas iespējas ir visdažādākās. Tie palīdz mazināt slimības un stresus, uzlabo garastāvokli, bagātina mūsu izjūtas, sniedz jaunus aromātus vai garšas.





         Sejas ūdens

          Hidrolāti ir lietošanai pilnīgi gatavs sejas ūdens. Tos var lietot tīrā veidā pa vienam vai jaukt kopā. Hidrolāti nesusina ādu, jo tajos nav etilspirts. Jāatceras par              iespējamiem alerģiju riskiem.

Ādas bojājumu ārstēšana

Ar hidrolātiem var ārstēt nelielus ādas ievainojumus, nobrāzumus, kukaiņu kodumus, kaķu skrāpējumus. Hidrolātus var izmantot arī ekzēmu, psoriāžu, dermatītu mazināšanai (pelašķis, vībotne, nātre, bērzs, ieva). Hidrolātus var izmantot arī pēc staru terapijas kursiem ādas nomierinašanai (piparmētra, plūškoks, melisa, vīgrieze, kumelīte).

Hidrolātus izmanto niezes mazināšanai, kā arī lai atbrīvotos no pinnēm. Ādas kopšanai noderēs, piemēram, bērzs, papele, upene, amoliņš, gurķumētra, kalme, ozols, kadiķis u.c.

Pēc skūšanās var izmantot bērzu, papeli, vītolu, nātri, rozmarīnu u.c.

Inhalācijas

Saaukstēšānās slimību, iesnu gadījumos 5-7min inhalācija ir ļoti noderīga (eikalipts, priede, baltegle, vīgrieze, rozmarīns, laurs, mārsils)

Apkārtnes iesmaržinātāji

Plaši zināms, ka aromāti ietekmē mūsu emocionālos stāvokļus, domas, palīdz mobilizēt spēkus, nomierināties. Hidrolātus izsmidzina telpā, kurā atrodamies. Var arī hidrolātu uzpūst uz kāda spilventiņa, lai smarža saglabātos mūsu apkārtnē. Augu smaržas novērš uzmācīgas domas, gādā par nakstmieru. Šeit labi noderēs roze, lavanda, plūškoks, vīgrieze, melisa. Patīkamu atmosfēru izsauc baltegle, roze, kaķumētra, pelargonija.

Gaisa atsvaidzinātāji un telpas dezinficētāji

Gaisa atsvaidzināšana telpās, izmantojot augus, ir ļoti sena tradīcija. Musu senči ienesa telpās kadiķi, kalmes u.c. Augos esosās ēteriskas vielas atsvaidzina un attīra gaisu, arī dezinficē. Tas ir noderīgi gripas laikā, vai arī , ja kads ģimene ir saslimis ar kādu infekcijas slimību. Augu aromāti piešķir telpai noteiktu emocionālo raksturu un noskaņu. Hidrolatus kā gaisa atsvaidzinātājus vienkārši izsmidzina istabā, vai arī ielej aromātisko smaržu lampiņā. Šim nolūkam var izmantot priedi, apelsīnu, eikaliptu, kadiķi, salviju, timiānu, vērmeli, piparmētru, rozmarīnu, baltegli, kalmi u.c. Telpas dezinficēšanai noderēs ieva, baltegle, cidonija, eikalipts, laurs, plūškoks, salvija.

Spēku atjaunināšanai

Nevienam nav noslēpums, ka augi palīdz atgūt spēkus. Mēs varam izmantot kādu uzmundrinošu vai nomierinosu (pēc vajadzības) hidrolātu. Ir ļoti patīkami iesmērēt ar kādu augu esenci seju, rokas, vai nogurušās kājas. Nogurums mazināsies, un atgriezīsies dzīvesspēks. Šim nolūkam noderēs citronzāle, duglāzija, priede, rozmarīns, koriandrs, lavanda, roze, eikalipts u.c.

Iekšķīga lietošana

Dziednieciskiem mērķiem hidrolātu lietošana iekšķīgi tiek praktizēta ajūrvēdā. Svarīgi ir ievērot norādītās dozas, jo hidrolāts ir efektīvs dziedināšanas līdzeklis.

Dezodoranti

Hidrolātus un to maisījumus var izmantot kādu smaku vai aromātu nomaskēšanai. Tos var izmantot dezodorantu pagatavošanai, pievienojot spirtu un kādu ēterisko elļu. Labi dezodoranti ir apelsīns, duglāzija, vībotne, piparmētra, bērzs, kalme u.c.

Smaržīgu un ārstniecisku vannu pagatavošanai

Tas ir ļoti elementāri. Vienkārši pievienojiet hidrolātu vannas ūdenim. Vajadzētu būt uzmanīgiem ar hidrolāta dozēšanu zīdaiņu un mazu bērnu vanniņām. Zīdaiņiem parasti 1-2 tējkarotes, maziem bērniem 1-2 ēdamkarotes.

Izmantojot hidrolātus var pagatavot lieliskas relaksējošas vanniņas kājām (2l ūdens 2-3 ēdamkarotes hidrolāta). Ja kājas salst, var pagatavot rozmarīna vanniņas, ja kājas ir nogurušas, noderēs melisa, upene, eikalipts, plūškoks, pīladzis.

Krēmu pagatavošanai

Izmantojot hidrolātus var samaisīt brīnišķīgus krēmus ādas kopšanai. Krēmu pagatavošana ir vienkārša – pudelītē attiecībā 1:1 ielej hidrolātu un kādu kvalitatīvu augu eļļu. Labi sakrata pirms lietošanas, jo glabājoties tā noslāņojas. Šādi krēmi nesatur konservantus, emulgatorus, vielas kas neļauj eļļai un hidrolātam noslāņoties. Tāpēc krēmu glabāšanas termiņš ir īs (ne vairāk par nedēļu). Toties tajos ir tikai dabīgas vielas. Tie lieliski noder kosmētikas noņemšanai, ādas barošanai. Ja hidrolāta un eļļas maisījumam pievieno vasku vai šī sviestu, tad šāds krēms jau var glabāties vairākus mēnešus. Ja ir vēlme, var pievienot arī kādu ēterisko eļļu. Krēmu pagatavošanai var izmantot, piemēram, ābolu, ceļteku, pelašķi, vīgriezi, klinģerīti, kumelīti u.c.

Masku pagatavošanai

Lieliskas attīrošas maskas var pagatavot sajaucot hidrolātu ar māliem (visefektīvākie ir zaļie māli). Parasti sajaukšanas attiecības pēc tilpuma ir 2:1 vai 1:1. Sausas ādas gadījumā vajadzētu pievienot kādu elļu. Masku uz ādas tura 10-15 min, neļaujot pilnībā nožūt. Tad noslauka ar mitru dvieli un ādu nomazgā ar hidrolātu.

Ādas skrubis

Skrubi izmantojot hidrolātu var pagatavot ļoti vienkārši izmantojot virtuvē esošās lietas. Var sajaukt hidrolātu ar kafijas biezumiem vai samaltām auzu pārslām. Skrubi sajuc tūlīt pirms lietošanas un neglabā. To viegli iemasē ādā un noskalo. Pec tam var ādu noskalot ar kādu nomierinosu hidrolātu. Šādu procedūru drīkst veikt ne biežāk kā 1x nedēļā, vai pat 1x 2 nedēļās.

Matu kopšanai

Sajaucot kādu neitrālu bāzes šampūnu bez nekāda aromāta ar hidrolātu var pagatavot matu šampūnu. Parasti noderēs nātre vai bērzs. Sajaukšanas attiecības: 100ml šampūna + 10-20ml hidrolāta. Pēc mazgāšānas var hidrolātu iemasēt matos.

Mutes skalošanas ūdens

Ja ir smaganu iekaisumi, bojājumi hidrolātus var izmantot mutes dobuma dziedināšanai. Sajauc 1-2 ēdamkarotes hidrolāta ar 0.5-1.0 glāzes ūdens, pievienojot šķipsniņu sāls un skalo muti.

Kompreses

Hidrolātu kompreses mazina apsārtumus, uztūkumus. Nogurušām acīm var izmantot tamponus ar rudzupuķu, kumelītes vai rožu hidrolātu. Galvassāpes mazina atšķaidītā hidrolātā (2 ēdamkarotes uz 1 glāzi ūdens) samitrināts dvielis, ko uzliek uz pieres. Sāpju mazināšanai var lietot siltas hidrolāta kompreses. Galvassāpju mazināšanai var izmantot upeni, amoliņu, citronzāli, rozmarīnu, lavandu, kumelīti, rozi u.c.

Mājdzīvniekiem

Dzīvniekiem nevajadzetu lietot ēteriskās eļļas, jo to aromāti tiem ir pārāk stipri. Toties hidrolātus dzīvnieki pieņem labprāt. Hidrolātu aromāti dzīvniekiem ir lieliski pazīstami no ikdienas. Ar hidrolātu palīdzību dzīvniekiem tīra ausis, ievainojumus, kopj ērču un blusu kodumus, veic inhalācijas. Iekaisumus dzīvniekiem mazina baltegle, bērzs, eikalipts, mārsils, ozols, pelašķis, raudene, priede, klinģerīte. Biškrēsliņš, egle palīdzēs atbrīvoties no parazītiem.

Augu aizsardzība

Ar atsevišķu ūdenī atšķaidītu hidrolātu palidzību (samtene, pelašķis, salvija, nātre, biškrēslini, timiāns) var apkarot augu kaitēkļus.

Kožu apkarošanai var izmantot apelsīnu, lavandu salviju.

Pirts

Pirtīs aromāti attīra gaisu un telpu, attīra elpošanas ceļus, maina mūsu emocionālo noskaņojumu. Hidrolāti pirtī palīdz atslābināties, mazina muskuļu sāpes, uzlabo asinsriti. Pirtij piemēroti ir skujkoki, kalmes, rozes, eikalipts, upenes, liepziedi, bērzs, vītols, ozols, vībotne u.c. Hidrolātus nekādā gadījumā nelej uz pirts akmeņiem, bet gan akmens vai metāla trauciņā, kuru noliek siltā vietā akmeņu tuvumā. Hidrolātus var pievienot ūdenim, kurā mērcē pirtsslotas. Šajā gadījumā ir jāievēro dažādo smaržu attiecības.

Pārtikā

Hidrolāti, kā jau auga būtība, sniedz lielisku baudu arī garšas veidā. Mēs ēdienus vispirms sajūtam ar smaržu. Tā labāk mūsu organisms sagatavojas gremošanas procesam. Diļļu, laura, bazilika, timiana u.c. hidrolāti palīdz ēdienu pārstrādāt, novērš vēdera uzpūšanos. Ziedu hidrolāti (vīgrieze, plūškoks, piparmētra, mārsils) ir lieliska piedeva desertu pagatavošanai. Hidrolātus var pievienot salātiem, mērcēm, marinādēm, smūtijiem, bolēm, saldējumam un dzērieniem. Hidrolātus ir vieglak dozēt nekā ēteriskās eļļas. Hidrolātus var pievienot karstajiem ēdieniem pirms pasniegšanas. Veiksmīgi hidrolātus var pievienot maizei. 1/3 ūdens vietā ņemot upenes, dilles, timiāna, mārsila vai kādu citu hidrolātu. Dzērienu pagatavošanai var izmantot apelsīnu, citronzāli, kadiķi, liepu, melisu, piparmētru, plūškoku, rozi, rozmarīnu u.c. Marinādēm un salātiem noderēs baziliks, citronzāle, laurs, timiāns, kadiķis, ķimene, dille, melisa, pētersīlis, selerija.


Izmantotā literatūra

1. V. Kārkliņa, V. Kulmane, Augu hidrolāti veselībai labsajūtai un uzturam, Liepāja, 2017

2. L. Zītara sast., 400 veselības augi Latvijā, Rīga, 2011

3. Reader`s Digest, Dabas līdzekļi tavai veselībai, Rīga, 2012

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.