Vasks rodas bišu vaska dziedzeros un izdalās uz vaska spogulīšiem, veidojot plānas plāksnītes. Vaska sastāvā ir aptuveni 300 dažādu vielu:

  • 70-75% saliktie esteri
  • 11-18% ogļhidrāti
  • 12-15% brīvas taukskābes

Pārējo daļu veido: dažādi spirti, augu pigmenti, sveķi, minerālvielas, aromātvielas u.c. (1)

Sākotnēji vasks ir šķidrs, bet kontaktā ar gaisa skābekli tas kļūst ciets. Dabīgs bišu vasks ir cieta balta vai gaiši dzeltena masa. Krāsa ir atkarīga no propolisa un ziedputekšņu piemaisījumiem. Bites vasku izmanto šūnu veidošanai. Temperatūrā 38-40° C tas kļūst mīksts, un pie 70-73° C tas jau ir šķidrs. Vasks nereaģē ar ūdeni, un laika gaita nebojājas.


Vaskam ir bioloģiska ietekme uz cilvēka organismu. Galvenie iedarbības virzieni ir (2):

  • Imunmodulējoša funkcija
  • Reģeneratīva funkcija
  • Antibiotisks
  • Antitoksisks
  • Pretstresa iedarbība

Vaskam piemīt antibaktericīdas īpašības, tas mīkstina audus. Vasks tiek izmantots gan kosmētikā, gan medicīnā.

 

Vaska izmantošanas veidi ir: 

Vaska kompreses mazina neiralģiskas sāpes, paātrina kaulu lūzumu saaugšanu, mazina sāpes, kuras radušās vecu traumu rezultātā, mazina klepu un elpošanas sistēmas saslimšanu radītās problēmas.

Vaska(medus vaska šūnu) košļāšana stimulē vielu maiņu un siekalu izdalīšanos, novērš sausuma sindromu mutē; stimulē kuņģa motoro funkciju; stimulē aizkuņģa dziedzeri; attīra elpošanas orgānus sinusītu, siena drudža, astmas, iesnu gadījumos; attīra zobus no zobakmens; uzlabo smaganu stāvokli parodontozes gadījumā; ārstē mutes gļotādas apdegumus un staru terapijas izsauktos bojājumus.

Bišu vasku izmanto daudzu sejas krēmu un ziepju gatavošanai. Vasks labi iesūcas ādā un padara to gludu un maigu. Bišu vaskā ir atrodams vitamins A, kurš nepieciešams ādas aizsargepitēlija attīstībai. Tamdēļ vasks ir noderīgs ādas slimību ārstēšanā. Vasks ietilpst vairāku ādu aizsargājošu , apdegumus dziedinošu, ādu mīkstinošu, ādu attīrošu krēmu sastāvā. Vasku saturošus krēmus var lietot ilgi nedzīstošu čūlu ārstēšanai. Vasku var izmantot vecas, savītušas ādas atjaunināšanai, grumbu mazināšanai.

Inhalācijas, saturošas bišu vasku un propolisu izmanto saaukstēšanās slimību gadījumos. Ūdens traukā ievieto 300-400g ūdens, 40g vaska, 60g propolisa, tad to visu liek verdoša ūdens vannā, karsē līdz vasks izkūst, noņem no uguns. Tvaikus ieelpo 15 min. no rītiem un vakaros. Verdoša ūdens tvaiki nedrīkst nonākt uz sejas vai elposanas ceļos. Var apdedzināt ādu. 

Prudukta pieejamību sk. sadaļā VEIKALS


Izmantotā literatūra:

  1. Malcenieks O., Biškopja rokasgrāmata. Rīga, Avots, 1985
  2. Dr. med Stasytyte Buneviciene D., Lekciju kurss. 2018